Pravo na privremenu zaštitu temeljem
Odluke Vlade RH imaju:
- državljani Ukrajine i članovi obitelji koji su boravili u Ukrajini na dan 24. veljače 2022. godine,
- osobe bez državljanstva i državljani treće zemlje, koji su u Ukrajini uživali međunarodnu ili istovjetnu nacionalnu zaštitu na dan 24. veljače 2022. godine i članovi njihovih obitelji koji su u Ukrajini imali odobren boravak na dan 24. veljače 2022. godine,
- državljani treće zemlje koji su u Ukrajini imali važeći stalni boravak na dan 24. veljače 2022. godine sukladno ukrajinskim propisima i koji se ne mogu vratiti u svoju zemlju ili regiju podrijetla u sigurnim i trajnim uvjetima i
- raseljeni državljani Ukrajine i članovi njihovih obitelji koji su neposredno prije 24. veljače 2022. godine pobjegli iz Ukrajine zbog sigurnosne situacije te se zbog oružanog sukoba ne mogu vratiti u Ukrajinu.
Član obitelji je bračni ili izvanbračni drug, maloljetna djeca, bez obzira na to jesu li rođena u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici ili su posvojena te ostali bliski rođaci koji su živjeli u zajedničkom domaćinstvu u trenutku kada su nastale okolnosti povezane s raseljavanjem osoba iz Ukrajine, a koji su u to vrijeme bili potpuno ili uglavnom ovisni o tim osobama. Pravo na privremenu zaštitu imaju životni partner/neformalni životni partner državljanina Ukrajine ili osobe koje su u Ukrajini uživale međunarodnu ili istovjetnu nacionalnu zaštitu.
Podnesite Zahtjev za privremenom zaštitom (ENG, UA) i ubrzo ćete dobiti Iskaznicu stranca pod privremenom zaštitom!
Zahtjev za privremenom zaštitom podnosite službenicima u najbližoj policijskoj upravi ili postaji nadležnoj prema mjestu smještaja, gdje će vam ubrzo po odobrenju zahtjeva biti izdana
Iskaznica stranca pod privremenom zaštitom.
Popis policijskih uprava ili pronađite onu koja vam je najbliža:
[MAPA]
Zahtjev za privremenu zaštitu možete podnijeti i
online putem aplikacije - Croatia4Ukraine. Naši službenici će vas povratno kontaktirati.
Prijava u evidencije Hrvatskog Crvenog križa NE SMATRA se podnošenjem Zahtjeva za privremenom zaštitom. Privremena zaštita je u nadležnosti Ministarstva unutarnjih poslova, a reguliraju je službenici za međunarodnu zaštitu!
Ukoliko ste smješteni u objektima Kolektivnog smještaja, ne trebate ići u policijsku postaju ili policijsku upravu već Zahtjev za privremenom zaštitom možete podnijeti u tim objektima kod službenika MUP-a, odnosno službenika policijskih uprava/postaja.
U Prihvatnim centrima se ne podnosi zahtjev jer se radi o kraćim boravcima do 48 sati.
Produženje privremene zaštite do 4. ožujka 2025. godine
Odlukom Vlade Republike Hrvatske,
privremena zaštita za raseljene osobe iz Ukrajine produžava se do 4. ožujka 2025. godine.
Za ovjeru već izdanih iskaznica s novim rokom važenja potrebno je
doći OSOBNO u policijsku upravu ili postaju nadležnu prema mjestu boravišta do 30. svibnja 2024. godine.
Ovjerenom iskaznicom dokazujete da imate važeći status pred drugim tijelima državne i javne uprave u Republici Hrvatskoj i drugim zemljama.
- Ovjeru iskaznice za djecu mlađu od 16 godina može napraviti roditelj ili skrbnik
- Za osobe s posebnim potrebama koje se ne mogu samostalno kretati ovjeru može napraviti i član obitelji ili nadležna osoba iz ustanove u kojoj je stranac pod privremenom zaštitom smješten (dovoljno je donijeti potpisanu izjavu stranca te dokaz o nemogućnosti osobnog dolaska npr. medicinska dokumentacija, dokaz o invalidnosti i sl.)
Ako je raseljena osoba iz Ukrajine pod privremenom zaštitom
promijenila adresu stanovanja prije produženja roka važenja iskaznice te još nije izvršila promjenu adrese u iskaznici, potrebno je popuniti
Obrazac 11 (obrazac zahtjeva prijave/odjave prebivališta adrese stanovanja azilanta i stranca pod supsidijarnom zaštitom te prijave/odjave boravišta/adrese stanovanja stranca pod privremenom zaštitom) i dostaviti dokaz o smještaju (ugovor o najmu stana, izjava stanodavca).
Policijske uprave/policijske postaje na čijem području je organiziran kolektivni smještaj će, u dogovoru s Ravnateljstvom civilne zaštite, organizirati
ovjeru iskaznica za raseljene osobe smještene u kolektivnom smještaju. Raseljene osobe koje borave u kolektivnom smještaju će o organizaciji i terminima produženja biti obaviještene u okviru kolektivnog smještaja.
Osobe koje se jave za produženje iskaznice nakon 30. svibnja 2024. godine
NEĆE izgubiti status privremene zaštite te će i dalje imati prava i obaveze koje proizlaze iz statusa.
Prije odlaska u nadležnu policijsku upravu/policijsku postaju potrebno je informirati se o načinu na koji je organiziran prijem i rad službe nadležne za produženje iskaznice, kako se ne bi bespotrebno stvarale gužve:
Kontakti policijskih uprava i postaja