Zapošljavanje i rad
U području zapošljavanja, državljani Ukrajine kojima je odobrena privremena zaštita u Republici Hrvatskoj izjednačeni su u pravima i obvezama s hrvatskim državljanima te im je pod jednakim uvjetima omogućeno korištenje usluga Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).
Državljani Ukrajine mogu se prijaviti u evidenciju nezaposlenih osoba HZZ-a i koristiti usluge posredovanja pri zapošljavanju s ciljem pronalaska posla.
Savjetnici za zapošljavanje pružaju stručnu podršku nezaposlenim osobama u definiranju radnog potencijala, plana traženja posla, i zanimanja za koja će savjetnik posredovati na tržištu rada.
Uključivanjem u radionice za aktivno traženje posla nezaposlena osoba stječe i razvija vještine za aktivno traženje posla i kompetencije za upravljanje karijerom, poput:
-
pisanje molbi i životopisa
-
tehnike aktivnog traženja posla
-
priprema za razgovor s poslodavcem
-
samoprocjene profesionalnih mogućnosti
-
priprema za samozapošljavanje.
Prijavom u evidenciju HZZ-a državljani Ukrajine ostvaruju mogućnost uključivanja u mjere aktivne politike zapošljavanja kojima se potiče zapošljavanje, samozapošljavanje, osposobljavanje i obrazovanje, a usmjerene su na osobe u nepovoljnom položaju na tržištu rada.
Kontaktirajte Hrvatski zavod za zapošljavanje - HZZ (HR, UA) i prijavite se u evidenciju nezaposlenih osoba putem:
- e-pošte ukrajina@hzz.hr
- dolaskom u područne urede HZZ-a (UA)
- na telefonske brojeve: 385 99 524 8574 i 385 99 527 6079
Prilikom prijave potrebno je dati osnovne podatke:
- ime i prezime,
- datum rođenja,
- iskaznicu za stranca pod privremenom zaštitom,
- osobni identifikacijski broj (OIB)
- dokaz o završenom obrazovanju (ukoliko ga imate).
- prijave u evidenciju nezaposlenih,
- definiranja radnog potencijala i plana traženja posla i zajedničkog dogovora oko zanimanja za koja će savjetnik posredovati na tržištu rada,
- uključivanja u radionice za aktivno traženje posla,
- informiranja o radnim mjestima i mogućnostima rada u zanimanju u kojem možete i želite raditi,
- financiranja obrazovanja za stjecanje kompetencija potrebnih na tržištu rada i
- mogućnosti uključivanja u neku od mjera aktivne politike zapošljavanja.
Riječ je o grupnom radu, a bit će omogućene radionice u manjim skupinama uz prevoditelja ili na engleskom jeziku, ovisno o vašim mogućnostima.
Bit će važna informacija o vašem prethodnom radnom iskustvu kao i stečenim kompetencijama kroz redovno obrazovanje.
Savjetniku ćete ostaviti svoje kontakte (adresu elektroničke pošte i broj mobitela).
Putem e-maila i SMS-a redovito ćemo vas obavještavati o slobodnim radnim mjestima u dogovorenom zanimanju.
Savjetnik za zapošljavanje informirat će Vas o slobodnim radnim mjestima u željenom zanimanju i na području RH za koje iskažete interes.
Za Republiku Hrvatsku posebno je važno zapošljavanje tijekom turističke sezone i savjetnik će Vas informirati i o takvim mogućnostima.
Također, nezaposlene osobe za dane provedene na osposobljavanju na radnom mjestu imaju pravo novčanu pomoć u visini minimalne plaće umanjene za doprinose za obvezna osiguranja (560 eura) te naknadu troškova prijevoza.
Po prestanku radnog odnosa nezaposlena osoba ostvaruje pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, ako je postala nezaposlena bez svoje volje ili krivnje i ako se prijavila HZZ-u u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
Osnovni uvjet za stjecanje prava na novčanu naknadu je 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca prije prestanka radnog odnosa. Trajanje novčane naknade ovisi o prethodnom trajanju radnog odnosa i može trajati od 90 do 450 dana.
Popis CISOK centara u Hrvatskoj.
U CISOK-u je moguće:
- samostalno pretraživanje objavljenih natječaja za posao,
- prikupljanje informacija o obrazovnim mogućnostima i mogućnostima zapošljavanja u Hrvatskoj i inozemstvu, kao i korištenje različitih on‐line alata i
- informacije i savjetovanja o zahtjevima pojedinih zanimanja, mogućnostima obrazovanja odraslih, ponudi i mogućnostima zapošljavanja te brojnim drugim temama vezanim uz obrazovanje i zapošljavanje.
Kontakti
Telefonski broj:
385 99 524 8574
385 99 527 6079
E-mail: ukrajina@hzz.hr
Uredi HZZ-a: Adrese i kontakti HR, UA
Takav status podrazumijeva potpuno korištenje usluga Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te mjera aktivnih politika zapošljavanja.
Radi zapošljavanja raseljenih osoba iz Ukrajine javite se:
- u područne urede HZZ-a,
- na telefonske brojeve: 385 99 524 8574 i 385 99 527 6079
- e-poštom na: ukrajina@hzz.hr.
Najviši iznos novčane naknade ne može za prvih 90 dana korištenja biti viši od 70% (706,45 eura), a za preostalo vrijeme viši od 35% (353,23 eura) od iznosa prosječne neto plaće isplaćene po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku.
Najniži iznos novčane naknade ne može biti niži od 50% iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja (280 eura).
Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade za osobu kojoj je prestao radni odnos čini prosjek bruto plaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa. Ako se osnovica ne može utvrditi na opisan način, utvrđuje se u visini minimalne plaće.
Unutar pilot projekta izrađena je aplikacija koja omogućuje unos i objavu životopisa na EURES portal te povezivanje s poslodavcima na području država članica EU. Aplikacija se nalazi na EURES portalu, a postupak registracije opisan je ovdje.
Više informacija možete pronaći na Baza talenata EU .
Baza Talenata EU namijenjena je uspješnijoj integraciji korisnika privremene zaštite na tržište rada unutar zemlje u kojoj je odobrena privremena zaštita. Privremenu zaštitu možete koristiti samo u jednoj državi članici istovremeno odnosno državi članici koja vas je prijavila kao korisnika privremene zaštite i izdala boravišnu dozvolu.
Ukoliko kao korisnik privremene zaštite u Republici Hrvatskoj stupite u kontakt s poslodavcem iz druge zemlje članice, kako biste ostvarili mogućnost zaposlenja potrebno je ishoditi privremenu zaštitu u drugoj zemlji članici.
Za sve upite oko Baze talenata EU kontaktirajte Nacionalni koordinacijski ured za EURES
na: NKU-EURES@hzz.hr
Zakonom se jamči nositeljima stručnih kvalifikacija koji su stekli svoje stručne kvalifikacije u jednoj od država članica, ali i u trećim zemljama, pristup istoj profesiji i ista prava prilikom obavljanja te profesije u RH kao i hrvatskim državljanima.
Samim Zakonom ne propisuje se nadležnost za svaku profesiju, nego ministarstvo u čijoj je nadležnosti profesija, posebnim propisima uređuje postupke priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija.
Također, Zakonom se propisuje priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija, i to stečenih u EU i u trećim zemljama. Kada je riječ o EU, postoji opći i automatski sustav priznavanja, dok se za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija stečenih u trećim zemljama primjenjuje opći postupak priznavanja.
Vlada Republike Hrvatske donijela je Popis reguliranih profesija na kojem se nalaze sve profesije kojima su, posebnim propisima, za obavljanje i pristup profesiji propisani određeni uvjeti (stručne kvalifikacije).
Popis reguliranih profesija i nadležnih tijela
Stručna kvalifikacija, osim obrazovne kvalifikacije kao temeljnog uvjeta, podrazumijeva i određenu nadogradnju znanja i vještina nakon formalnog obrazovanja, može primjerice biti stjecanje određenog radnog iskustva, polaganje stručnog ispita, stjecanje odobrenja za samostalan rad od nadležne strukovne komore nakon zadovoljavanja svih propisanih uvjeta i dr.
- Mišljenje odgovarajuće obrazovne ustanove o stečenom obrazovanju i ishodima učenja kandidata.
- Provjeru akreditacije visokog učilišta na kojem je kandidat stekao obrazovnu kvalifikaciju u trećoj zemlji- izdaje ENIC/NARIC ured.
- Ako studijski program, odnosno visoko učilište nije akreditirano, nadležno tijelo odbit će zahtjev za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije.
- Ako se prilikom usporedbe programa obrazovanja utvrdi bitno različit obrazovni sadržaj, kandidat ima pravo izbora dopunske mjere ili provjeru kompetentnosti.
- U slučaju kad nadležno tijelo utvrdi da postoje bitne razlike u stručnim kvalifikacijama kandidata koje se ne mogu nadoknaditi ni provedbom dopunskih mjera, zahtjev za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije se može odbiti.
- pruža potrebne informacije o priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija u Hrvatskoj – informacije o nacionalnom zakonodavstvu kojim se uređuju regulirane profesije i bavljenje tim profesijama, uključujući i socijalno zakonodavstvo te po potrebi etička pravila,
- pruža pomoć da ostvare prava koja proizlaze iz Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija,
- pribavlja informacije o reguliranim profesijama i pristupu tim profesijama u drugim državama ugovornicama EGP-a,
- pruža potrebne informacije o Bazi podataka o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija u Hrvatskoj koja sadrži Popis reguliranih profesija u Hrvatskoj odnosno nadležnih tijela koja:
- pružaju informacije o postupku i uvjetima za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija
- provode postupke i utvrđuju uvjete za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija
- izdaju rješenja o priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija.
- Priznavanje stručnih kvalifikacija koje se odnose na regulirane profesije koje su na Popisu reguliranih profesija u nadležnosti je strukovnih organizacija i/ili njima nadležnih ministarstava.
- Nacionalni ENIC/NARIC ured provodi i priznavanje inozemne visokoškolske kvalifikacije, ako se osoba na temelju nje želi zaposliti u Republici Hrvatskoj.
- Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja nadležno je za priznavanje majstorskih ispita kojima se reguliraju sva obrtnička zanimanja (npr. natkonobar, limar, mesar…).
Dokumenti
- Osnovna prava iz radnog odnosa (253kb)