Prvi prihvat
Ukoliko nemate organiziran smještaj u Hrvatskoj – uputite se u prihvatne centre za raseljene osobe koji se nalaze na dvije lokacije:
- Sportska dvorana Jug 2, Ulica kralja Petra Svačića 67, Osijek i
- Gradska športska dvorana, OŠ dr. Jure Turića, Ulica Miroslava Kraljevića 19, Gospić
Boravak u prihvatnim centrima je kratkotrajan, u pravilu do 48 sati. Nakon tog vremena bit će vam ponuđen trajniji smještaj. U prihvatnim centrima će vas dočekati djelatnici Civilne zaštite, policije i Hrvatskoga Crvenog križa. Hrvatski Crveni križ će vas putem obrasca upisati u evidenciju kako biste ostvarili pravo na psihosocijalnu podršku, humanitarnu pomoć i zbog potreba Službe traženja. Imate pravo na privremenu zaštitu kao oblik brze humanitarne pomoći.
Ukoliko imate osiguran smještaj u Hrvatskoj kod prijatelja, rodbine ili slično – nastavite putovanje na tu lokaciju.
Pri dolasku u RH, više informacija i uputa o svojim pravima i dostupnoj pomoći možete saznati pozivanjem na broj 114 (radnim danom od 08-16 sati).
U slučaju unosa gotovine ili zlata od strane raseljenih osoba iz Ukrajine, carinski službenici će postupati uvažavajući posebne okolnosti.
Unos gotovine ili zlata u vrijednosti od 10.000 EUR ili više prijavljujete putem nepotpune prijave gotovine ili jednostavno putem osobne izjave. Izjava sadržava informacije o vama kao nositelju gotovine s podacima za kontakt i iznosu gotovine.
Nadležna tijela provode analizu rizika i zadržavaju pravo tražiti primjenu standardne propisane procedure i ispunjavanje svih propisanih obrazaca.
- Sportska dvorana Jug 2, Ulica kralja Petra Svačića 67, Osijek i
- Gradska športska dvorana, OŠ dr. Jure Turića, Ulica Miroslava Kraljevića 19, Gospić.
Sportska dvorana Jug 2, Ulica kralja Petra Svačića 67, Osijek
Gradska Športska dvorana, OŠ dr. Jure Turića, Ulica Miroslava Kraljevića 19, Gospić
U Prihvatnom centru se javite Hrvatskom Crvenom križu koja ima Službu traženja.
Zahtjev za privremenu zaštitu možete podnijeti i online putem aplikacije – Croatia4Ukraine. Naši službenici će vas povratno kontaktirati.
Ako ne želite podnijeti zahtjev za privremenu zaštitu, prijavite adresu kratkotrajnog boravka. Na isti način prijavite svaku promjenu adrese kratkotrajnog boravka.
Popis policijskih uprava ili pronađite onu koja vam je najbliža:
- preslike isprave o identitetu raseljene osobe iz Ukrajine i
- ugovora o najmu, vlasničkog lista ili izjave vlasnika nekretnine o suglasnosti prijave navedene osobe na tu adresu te preslike isprave vlasnika nekretnine.
Sva saznanja o djetetu mlađem od 14 ili mlađem od 18 godina, a koje je bez pratnje ODMAH dojavite policiji na 192 ili prilikom granične kontrole. Radi se o posebno ranjivoj skupini osoba prema kojima s postupa po posebnom protokolu. Također javite ukoliko ste uočili sumnjiv odnos između odrasle osobe i djeteta.
Ukoliko ste u Prihvatnom ili Kolektivnom smještaju obratite se bilo kojoj službenoj osobi. Daljnje postupke će voditi policijski službenik obučen za rad s djecom. Djetetu bez pratnje centar za socijalnu skrb odmah će imenovati posebnog skrbnika radi zaštite dobrobiti djeteta i provedbe daljnjih postupaka prema djetetu bez pratnje. Skrbnik brine o svim pravima i interesima djeteta i zastupa dijete u stvarima za koje je imenovan te poduzima potrebne radnje s ciljem spajanja obitelji.
Ukoliko ste sa sobom doveli psa iz Ukrajine, molimo ispunite sljedeći obrazac i dostavite ga na adresu veterinarstvo@mps.hr. Nakon zaprimanja informacija, posjetit će vas veterinarski inspektor koji će utvrditi mjere koje je potrebno provesti u odnosu na identifikaciju psa mikročipom i cijepljenje protiv bjesnoće te obveznu evidenciju te će vas uputiti na koji će se način to obaviti. Ove mjere su besplatne za vlasnike koji su raseljeni sa svojim kućnim ljubimcima iz Ukrajine. Do dolaska veterinarskog inspektora, molimo da ograničite kontakt vašeg ljubimca s ostalim životinjama i neovlaštenim osobama.